Cestopisné přednášky pro veřejnost

Na Madagaskar nejen za zvířaty

V besedě doprovázené fotografiemi z autorových sedmi cest budeme putovat pralesem, savanou i pouští po tomto čtvrtém největších ostrově světa zvaném pro svou rozmanitost osmým kontinentem. Představíme chameleony, lemury, želvy, krokodýly, hady a jiná zajímavá zvířata. Přiblížíme si život a zvyky místních obyvatel. Pro první stupeň je beseda koncipována jako základní seznámení s Madagaskarem (a srovnání se známým animovaným filmem), žáci na druhém stupni si mohou dobře doplnit učivo zeměpisu seznámením se životem v této tropické zemi.

 


Putování bornejským Sabahem

Zážitky z třítýdenního putování nejsevernějším cípem Bornea se podělí zoolog a kameraman Jiří Bálek . Uvidíte mnoho fotografií především přírody tohoto koutu Malajsie. Zavedou vás mezi orangutany, kahau nosaté, do mangrovů i jeskyní, na řeku Kinabatangan, ke korálovým útesům nedaleko hlavního města i k nejvyšší hoře Bornea – Mt. Kinabalu.


Putování po jihu Afriky nejen za zvířaty

V dubnu a květnu 2014 jsem s režisérem Václavem Chaloupkem podnikl okružní cestu po jihu Afriky. Cílem bylo natáčení zvířat pro nový večerníčkový seriál a to především v národních parcích. Po Jihoafrické republice, Botswaně, Zimbabwe a Namibii jsme za pět a půl týdne najeli 8647 km. Cestu jsme absolvovali terénním vozem 4X4 s úpravou pro kempování, včetně střešních stanů.