Z Toulavé kamery

Do Toulavé kamery přispíváme od samého začátku, tedy od prvního dílu v únoru 2003. V tomto historickém přehledu uvádíme pouze naše reportáže za první čtyři roky.

Ropáci existují!

Mnozí z vás si jistě vzpomenou na Svěrákův dokumentární film „Ropáci“. Pojednával o fiktivním nálezu zvláštních živočichů obývajících hnědouhelné doly na severu Čech. Vyhledávají prý ty nešpinavější stoky a vůbec si libují v aktivitách, které hraničí s možností přežití. O tom, že to nemusí být jen fantazie se přesvědčíme v této reportáži.

redaktor a kamera: Jiří Bálek vysílání 2. 2. 2003

 

Štírolog

Štíři nepatří zrovna mezi oblíbené živočichy. Těžko bychom hledali jiné zvíře, které je tak často středem pozornosti tvůrců hororů, báchorek a pověr. A přece nebo právě proto jsou mezi námi lidé, kteří se štíry vědecky zabývají a dokonce na tomto poli patří mezi celosvětově uznávané odborníky.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

Zima v Českém Švýcarsku

Když se řekne severní Čechy, většina si vybaví zdevastovanou krajinu pod Krušnými horami. V severních Čechách najdeme ale také druhé největší území v České republice s původní neporušenou přírodou. Je to České Švýcarsko, které se 1. 1. 2000 stalo naším čtvrtým národním parkem.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

Kouřící kopec

Za sopkami nemusíme cestovat do dalekých zemí, stačí vyrazit na sever Čech do chráněné krajinné oblasti České Středohoří. Pravda, žhnoucí lávu ani létající sopečné kameny tu neuvidíme, ale přesto tu je dodnes velmi zřetelné, že tato krajina vznikla sopečnou činností. A tak asi nikoho nepřekvapí, když řekneme, že tu můžeme narazit i na kopec, ze kterého se kouří.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

Žabičky v Zoo Ústí nad Labem

Zoologická zahrada v Ústí nad Labem je jednou z našich patnácti zoo. Proslavila se zejména úspěšným chovem zeber Hartmanové, ke kterému vede i celosvětovou plemennou knihu. Dnes se tam však podíváme za mnohem drobnějšími zvířátky.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

Záhadolog

Tajemné a záhadné jevy asi v mládí přitahovaly každého z nás. Některým tenhle zájem přetrval až do dospělosti, ale jen pro málokoho se stal dokonce i povoláním. Ing. Ivan Mackerle dal záhadám přednost před svým původním zaměstnáním konstruktéra.

redaktor: Jiří Bálek kamera: Jiří Bálek a archiv ing. Ivana Mackerleho

 

Opičí království

Když člověk bydlí v paneláku nemusí to nutně znamenat, že se odcizí přírodě. Manželé Podhajští z Hradce Králové mají kousek tropické přírody doma. A nejsou to rozhodně běžná domácí zvířata, která chovají.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

Zapomenuté rotundy

Češi mají ke svým kořenům zvláštní vztah. Místa, která by se pro jiné národy stala místem, kam by pořádaly poutě, a ochraňovala je, jsou zapomenutá a v osamění. Která to jsou? Dívejte se…

redaktorka: Jolana Matějková kamera: Jiří Bálek

 

Nejmenší hračky

Jedno známé rčení praví, že co je malé, to je hezké. Paní Jitka Říhová z Hostouně u Prahy se tím inspirovala a začala vyrábět hračky, které se vejdou jen do dlaně. Její trpělivost a dovednost jí za to přinesly zápis do Guinnesovy knihy rekordů.

redaktorka: Šárka Hrdličková kamera: Jiří Bálek

 

První české slůně

V českých zoologických zahradách bylo za celou jejich historie chováno celkem 44 slonů. Nikdy se ale u nás nenarodilo sloní mládě. Díky Zoologické zahradě v Ústí nad Labem a v případě slonů dosud unikátní metodě inseminace je naděje, že se i tohle změní.

redaktor: Jiří Bálek kamera: Jiří Bálek a archiv ZOO Ústí n.L.

 

Výrobce středověkých hudebních nástrojů

Muzikantů je u nás hodně. Muzikantů, kteří umí vyrábět hudební nástroje není moc. A ty, kteří umí vyrábět středověké instrumenty, spočítáte na prstech jedné ruky. Patří mezi ně František Pok.

redaktorka: Jolana Matějková kamera: Jiří Bálek

 

Netradiční kraslice

Podle lidových tradic bylo velikonoční vajíčko odpradávna symbolem života a znovuzrození. Mělo schopnost přivolávat úrodu a plodnost. Naši předci věřili, že jejich barvením se zázračná síla vajec ještě umocní. K malování se původně používala jen červená barva – symbol krve a lásky. Ale jak šel čas, přidávaly se nejen další barvy, ale rozvíjela se i technika zdobení, lidská fantazie a zručnost.

redaktorka: Šárka Hrdličková kamera: Jiří Bálek

 

Menhiry

Slovo menhir je z keltštiny a znamená dlouhý kámen. Vztyčování kamenů, často až neuvěřitelně obrovských, se váže na prastaré tradice snad z mladší doby kamenné. Menhiry najdeme na celém světě a i u nás v Čechách.

redaktorka: Jolana Matějková kamera: Jiří Bálek

 

Pštrosí farma

Od dětství jsme u nás byli zvyklí vídat cizokrajná a zvláště teplomilná zvířata jen v zoologických zahradách. Na vesnicích to bylo dané. V každém hospodářství se chovaly kozy, slepice a nějaký ten skot. Doba jde dál a lidé zkoušejí cokoli. A tak už málokoho překvapí, že i v naší zemi můžeme na vesnici potkat třeba pštrosa afrického, kterému sluší úplně jiná scenérie. A nebo ne?

redaktorka: Šárka Hrdličková kamera: Jiří Bálek

 

Řecko v Čechách

Je známo, že Řekové už od dávných dob vyhledávali nová místa a nové domovy. Na území úrodných Čech se nikdy v minulosti neusadili řečtí migranti, nikdy u nás nevznikla řecká komunita. To se však změnilo v polovině minulého století, kdy Čechy zaplavily vlny vyděděnců po občanské válce v Řecku. Když se po létech situace zklidnila, někteří se vrátili do vlasti, ale mnoho  Řeků zůstalo a našlo v Čechách svůj druhý domov. Přestože tu ale už dávno mají své rodiny, stále v nich přetrvává stesk po vlasti. A tak se alespoň snaží zachovávat své tradice a způsob života.

redaktorka: Šárka Hrdličková kamera: Jiří Bálek

 

Ledové jámy

V jedné z únorových Toulavých kamer jsme vám ukázali kopec Boreč, který v zimě na vrcholku kouří. Dnes se opět vypravíme do Českého Středohoří abychom tentokrát navštívili jiný vrch, kde můžeme v této době pozorovat jev zcela opačný.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

Spiderman

O pavoučcích se sice u nás traduje, že přinášejí štěstí, ale přesto má spousta lidí k pavoukům odpor. Ten se vytvářel nejen po dlouhá staletí na základě pověr a předsudků. Dodnes maminky zcela nesmyslně svým ratolestím říkají „fuj!“ při pohledu na všechny osminohé tvory. Jsou ale lidé, kterým krása pavouků a zvláště sklípkanů učarovala natolik, že se jim věnují celý život.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

Unikátní dar Heřmanovu Městci

Heřmanův Městec – městečko kousek od Pardubic – neprojíždějte bez zastavení. Má totiž novou obrazárnu. Pan Josef Horák zdejším občanům věnoval svoji unikátní kolekci obrazů a soch, kterou sbíral padesát let. Podívejte se, kolik obrazů se mohlo vejít do dvoupokojového bytu.

redaktorka: Jolana Matějková kamera: Jiří Bálek

 

Sběratel lebek

Lidé sbírají ledacos. Známky, pivní tácky, auta, obrazy…Jsou ale sběratelské obory, které na první pohled mohou u mnoha lidí vyvolat nepříjemné pocity. Být sběratelem lebek jistě v tomto směru není jednoduché. Lebky však jsou svým způsobem krásným výtvorem přírody, ale také důležitým vědeckým materiálem a učební pomůckou. Za jedním sběratelem lebek jsme se s Toulavou kamerou vypravili do severních Čech.

redaktor a kamera: Jiří Bálek vysílání 29. 6. 2003

 

Cínařství

Cínovec, Karlovy Vary, Cheb, Sokolov, Krásno, Jáchymov nebo Bečov nad Teplou – společným jmenovatelem těchto měst je řemeslo, které v období středověku doslova vzkvétalo – cínařství. Půjdete-li po jeho stopách dnes, naleznete namísto cínařské dílny nejspíš muzeum. Nám se podařilo navštívit jak muzeum, tak opravdového cínaře.

redaktorka: Lenka Novotná kamera: Jiří Bálek vysílání 6. 7. 2003

 

Svatý Jan pod Skalou

Svatý Jan pod Skalou je jedna z nejmalebnějších vesniček Českého krasu. Začátek její historie spadá do konce devátého století, kdy se podle legendy pod mohutnou skalní stěnou usadil první český křesťanský poustevník svatý Ivan – původně kněžic chorvatský.

redaktorka: Jolana Matějková kamera: Jiří Bálek vysílání 13. 7. 2003

 

Země permoníků

Kdybych Vám teď pověděla o existenci místa, kde se teplota po celý rok drží na 8° C, jezdí tam barevný vláček a pro ty odvážnější a trénovanější z nás je možnost se tam potápět, nebudete toto místo hledat v mapě ale hned si zřejmě poklepáte na čelo. V následující reportáži však zjistíte, že takové místo skutečně existuje..

redaktor: Zuzana Šmajlerová, Jiří Bálek kamera: Jiří Bálek vysílání 27. 7. 2003 podrobnosti na www.podzemi-cma.cz

 

Zlatokopové

O zlaté horečce v Kalifornii, na Aljašce, v Austrálii, na Novém Zélandě nebo ve Skotsku jste už jistě slyšeli. Možná jste dokonce četli “Kaňon celý ze zlata” Jacka Londona nebo “Zlatou sopku” Julese Verna. Chcete-li se naučit oddělovat v rýžovací misce zlato od hlušiny, máte jedinečnou příležitost navštívit s námi jednu z mála zlatonosných oblastí České republiky, kterou letos v létě postihla zlatá horečka.

redaktor: Pavla Kaszová, Lenka Novotná kamera: Jiří Bálek

 

Mistr nožíř

Nožířské řemeslo v Čechách vrcholilo v období 16. století. Průmyslová revoluce na konci devatenáctého století, která ovlivnila celý další rozvoj civilizace, způsobila také postupný zánik mnoha nožířských dílen. My se dnes podíváme, jak si s konkurencí strojové techniky poradil plzeňský mistr v nožířském oboru a mnohanásobný držitel titulu “Brusič roku” – pan Karel Hons.

redaktor: Lenka Novotná kamera: Jiří Bálek vysílání 17.8.2003

 

Mořský svět

Doba prázdnin a dovolených končí. Pokud jste letos nebyli u moře nebo se vám po něm zasteskne, můžete si dobu odpočinku připomenout návštěvou Mořského světa na pražském Výstavišti a bez potápěčského vybavení se na chvíli ponořit pod hladinu.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 7. 9. 2003 podrobnosti na www.morsky-svet.cz

 

Václav Chaloupek a jeho zvířata

Bojíte se vlků a medvědů? V tom případě se obloukem vyhněte hájovně na samotě u lesa nedaleko Plzně, protože tam můžete tyto šelmy potkat téměř v kteroukoliv denní dobu. Když vám ale prozradím, že v tomtéž lese se můžete zároveň setkat s večerníčkovými postavičkami, možná vás tam přece jen bude něco lákat. Toulavá kamera neodolala, strach překonala a řekla si, že kdo se bojí, nesmí do lesa. Pokud jste na tom podobně, pojďte s námi na malou procházku.

redaktor: Lenka Novotná kamera: Jiří Bálek vysílání 31. 8. 2003

 

Hrad Červený újezd

Snili jste někdy o cestování v čase? Pokud ano,tak co byste řekli malému výletu do historie. V Červeném Újezdě nedaleko Prahy se můžete na chvíli vrátit do minulosti a podívat se zblízka na život českého venkova v době našich předků. Hrad na který se právě díváte, byste na mapě asi hledali marně. Stavba totiž vznikla teprve před dvěma lety a pro veřejnost byla otevřena letos v dubnu. Nejedná se o nějakou kopii historické stavby. Je to originální nový hrad a při jeho stavbě se vycházelo z tradičních řemeslných postupů.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 14. 9. 2003 podrobnosti na www.hrad-cervenyujezd.cz

 

Mistři knihařského řemesla

Pojďte se teď s námi podívat na opravdové mistry ve svém oboru. Manželé Sobotovi se věnují uměleckému knihařství a jejich knižní vazby, které jsou vystavovány po celém světě, dostaly řadu mezinárodních ocenění. My jsme se za nimi vypravili do Lokte u Karlových Varů, kde jsme kromě unikátního muzea knižních vazeb navštívili i jejich dílnu.

redaktor: Pavla Kaszová, Lenka Novotná kamera: Jiří Bálek vysílání 14. 9. 2003 více na www.jsobota.cz

 

Eurosafari

Setkali jste se někdy tváří v tvář zubrovi, praturovi nebo sajze tatarské? Láká vás pozorovat noční život zvířat? Tak o takové zážitky se vám postarají v Podkrušnohorském zooparku v Chomutově, jehož součástí je tak zvané Eurosafari.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 21. 9. 2003

více na www.zoopark.cz

 

Bylinkář

Teď vás seznámíme s Pavlem Váňou z Nového Bydžova. Má  profesi, která se nevyučuje na žádné škole – je totiž bylinkář. Naučit se rozumět léčivým rostlinám je prý z části dar a z části léta nekonečného tvrdého studia.

redaktorka: Jolana Matějková kamera: Jiří Bálek vysílání 5. 10. 2003

 

Drábské světničky

S naší kamerou se často touláme i po starých hradech. Tentokrát jsme se vypravili na místo, které na první pohled hrad připomíná jen velmi vzdáleně. Jedná se totiž o zbytky hradu vytesaného do skal. Objeven byl až v 19. století a dostal jméno Drábské světničky, snad prý podle toho, že byl do skal vydrápán.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 28. 9. 2003

 

Chovatel mravenců

Přemýšleli jste někdy o tom, chovat doma mravence? Pravda, jejich malá tělíčka s kusadly jistě nepředstavují prototyp domácího mazlíčka. Nicméně jsou lidé, kteří si jejich křehkou krásu zamilovali natolik, že jim ve svých bytech vyrábí sádrová hnízda. Jedno takové panelákové mraveniště jsme navštívili s Toulavou kamerou.

redaktor: Světlana Dankovčíková kamera: Jiří Bálek vysílání 5. 10. 2003

 

Neprakta – sběratel masek

Jiřího Wintra „Nepraktu“ zná každý jako malíře a kreslíře vtipů. Málokdo, ale o něm asi ví , že je také vášnivý sběratel. Stejně tak jako jsou originální jeho kresby, jsou samozřejmě originální i předměty, které sbírá. Ostatně přesvědčte se sami.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 16. 11. 2003

 

Chovatel krokodýlů

Chovat v paneláku nějaké to zvířátko není dnes už nic neobvyklého. Psa nebo kočku má na sídlišti už snad skoro každý. Pan Jaroslav Zelinka se ale zamiloval do krokodýlů a tak je chová ve svém bytě ve třináctém patře na chomutovském sídlišti. V jednom z pokojů bydlí hned celá krokodýlí rodinka.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 26.10.2003

 

Soutěsky Kamenice

Pojďte se teď s námi podívat do pískovcových skal nedaleko Hřenska. Sluníčko už sice nehřeje tak jako v létě, ale za to spolu s barevným listím vytváří skvělou kulisu na romantický výlet. Právě na podzim jsou prý Edmundova a Divoká soutěska nejhezčí.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 2. 11. 2003

 

Železniční klub (Parní lokomotivy)

Asi nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že skoro každý malý kluk alespoň jednou zatoužil vlastnit doma malou železniční dráhu a pouštět si na ní modely mašinek a vláčků. Stejně tak na tom byla parta nadšenců ze Železničního klubu zlíchovské Výtopny. Těm jejich láska k mašinám vydržela dodnes a díky jejich nadšení přežívají historické parní lokomotivy, které by už asi jinak skončily ve starém železe.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 23. 11. 2003

 

Houslař Jan Špidlen

O houslích se říká, že jsou nástrojem, který ze všech nejvíc připomíná lidský hlas. Má podobně široký rozsah a lze na ně vyjádřit všechny pocity lidské duše. V následující reportáži poznáte mistra houslaře, který je v tuto chvíli nejlepším na světě.

redaktorka: Jolana Matějková kamera: Jiří Bálek vysílání 9. 11. 2003

 

Hornické muzeum v Příbrami

Pojďte se teď společně s námi vypravit do kraje stříbra. A to konkrétně do Příbrami. Navštívili jsme tady s Toulavou kamerou hornické muzeum. Je největší v České republice a pokud chcete vidět opravdu všechno, tak si na jeho návštěvu rezervujte raději celý den.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 30. 11. 2003

 

Největší sbírka hlavolamů

Rubikova kostka je ještě dnes nepostradatelným doplňkem každé rodiny. Rádi si nad ní lámeme hlavu, rádi o ni přemýšlíme a nebo ji bereme prostě jen jako dekoraci. Málo kdo si však uvědomí, že tato barevná kostka byla původně pouze učební model pro studenty k nácviku prostorové orientace. Když ji v roce 1974 Ernö Rubik představil svým studentům, stala se okamžitě nejoblíbenějším hlavolamem. A jinak tomu není ani dnes. Se svými více než dvě stě milióny prodaných kusů představuje dosud špičku ledovce v oblasti hlavolamů. A jak je to s ostatními hlavolamy? Jaké jsou jejich příběhy? Jak se dělí a jak vypadají? Na to se půjdeme podívat k panu Jaroslavu Frejberkovi.

redaktor: Světlana Dankovčíková kamera: Jiří Bálek vysílání 14. 12. 2003

 

Sběratel rádií

S naší kamerou se často zatouláme do nějakého muzea. Tentokrát, ale stačilo zajít na návštěvu k panu Petru Fridrichovi a rázem jsme si jako v muzeu připadali. Pan Fridrich je totiž vášnivým sběratelem rádií. V jeho sbírce, která čítá více jak tisíc kousků, najdeme radiopřijímače od prvopočátků rozhlasového vysílání až po současnost.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 30. 11. 2003

 

Sběratel listů za vyučenou

O řemeslu se říká, že má zlaté dno a řemeslník zlaté ručičky. Nevím jestli to platí ještě dnes,ale dříve byli dobří řemeslníci uznávaní odborníci a lidé si jich cenili. O tom by mohl dlouze vyprávět pan Miloslav Krist z Plzně,který má dost neobvyklého koníčka. Sbírá totiž historické výuční a tovaryšské listy. Nebo jak se dříve říkalo – listy za vyučenou.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 28. 12. 2003

 

Betlémář František Valena

František Valena je loutkař a betlemář. Loutky jsou jeho obživou a betlémy vášní. Přijali jsme pozvání do jeho pražského ateliéru, loutek i betlémů je zde na malém prostoru opravdu požehnaně.

redaktorka: Jolana Matějková kamera: Jiří Bálek vysílání 14. 12. 2003

 

Řezbář

Někteří lidé chodí do lesa na houby, jiní zase jen tak načerpat sílu. Ale žije mezi námi několik nadšenců, kteří si na místo lesních plodů pokaždé přinesou nějaký ten klacík, nebo větev. Jedním z nich je bezpochyby i pan Oldřich Jahodář z Vlašimi. Tyto úlovky ho už léty inspirují k výrobě samorostů. Postupem doby se zdokonalila jeho manuální zručnost natolik, že nezůstalo jen u nich.

redaktorka: Šárka Hrdličková kamera: Jiří Bálek

 

Herci z Ranče Desperados

Určitě jste viděli už spousty filmů, ve kterých hrají koně. Na první pohled možná nic neobvyklého. Než se ale takový kůň postaví před filmovou kameru, vyžaduje to spousty hodin tvrdého tréninku. S  Toulavou kamerou jsme se tentokrát vypravili na jeden ranč v severních Čechách, kde se koně připravují nejen pro filmovou kariéru.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek

Dům hodin

Poté, co byla uzavřena naše jediná výstava starožitných hodin na zámku Štemberk, jezdilo se za hodinářským uměním až do Vídně. Nyní opět můžeme staré hodinové stroje obdivovat i u nás. Dům hodin není v metropoli, tak jako jinde ve světě, ale na místě stejně magickém jako je Praha – na Karlštejně.

redaktorka: Jolana Matějková kamera: Jiří Bálek vysílání 4. 1. 2004

 

Chovatel tropických brouků

Díky civilizaci ztrácíme stále více kontakt s přírodou. Snad proto stále více lidí doma chová nejrůznější exotická zvířátka. Pan Čuřík z Lomnice nad Lužnicí si také kousek přírody přenesl domů. Chová totiž doma exotické brouky. On jim ale říká živé drahokamy a při pohledu na jejich pestrobarevné krovky mi nezbývá nic jiného než mu dát za pravdu.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 4. 1. 2004

 

Pralesničky

Víte co jsou to pralesničky? Pokud ne, tak se s námi pojďte podívat do jednoho panelákového bytu v Praze. Pan Zeman si sem totiž přenesl kousek tropů a chová tady takzvané žáby šípového jedu neboli pralesničky, které jinak převážně žijí v lesích jižní a střední Ameriky.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 11. 1. 2004

 

Pohádkový Sychrov

Pokud jste si o Vánocích neužili dost pohádek ,můžete se teď společně s námi vypravit na pohádkový zámek Sychrov. Nejen, že se v jeho prostorách několik pohádek natáčelo, ale občas tady i nějakou tu pohádkovou postavu ještě potkáte.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 8. 2. 2004

 

Sběratel etnických hudebních nástrojů

Vlastislav Matoušek je muzikant, který umí zahrát snad na každý nástroj, který se mu dostane do rukou. V jeho malém ateliéru najdete požehnanou sbírku etnických hudebních nástrojů. Možná je to tím, že když byl v Japonsku, prolezl v městě Nara nosní dírkou největší sochy Buddhy na světě. Říká se, že komu se prý ten husarský kousek povede, toho bude v životě provázet štěstí.

redaktor: Jolana Matějková kamera: Jiří Bálek

 

Bozkovské jeskyně

Pojďte se teď s námi vypravit do malebné krajiny západního Podkrkonoší. Nebudeme se ale toulat po kopcích.Tentokrát jsme s naší kamerou sestoupili do romantického labyrintu Bozkovských dolomitových jeskyní,které kromě krápníkové výzdoby a křemenných říms ukrývají největší podzemní jezero v Čechách.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 18. 1. 2004

 

Psí spřežení

V Toulavé kameře jsme vám už představili řadu lidí se zajímavými koníčky. Nejinak tomu bude i dnes.V případě rodiny Škodových jsou tím koníčkem psi. Protože ale Škodovi také rádi sportují, rozhodli se své zájmy spojit a věnovat mushingu – neboli závodům psích spřežení.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 1. 2. 2004

 

Alchymistická Budyně

Najít elixír mládí touží lidé po staletí. Jan Zbyněk Zajíc z Hazmburka nechal dokonce za tímto účelem zřídit v 16. století na hradě v Budyni nad Ohří alchymistickou dílnu. Alchymisté, kteří na Budyni pobývali, se tu snažili vynalézt kromě elixíru mládí třeba také kámen mudrců nebo umělé zlato.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 1. 2. 2004

 

Tiské stěny

Pískovcová skalní města patří bezesporu mezi nejzajímavější a turisticky velmi vyhledávaná místa u nás. Většina návštěvníků tam míří v letních měsících. Skalní města však mají svou poetickou přitažlivost i v zimě, jak se můžeme přesvědčit v následující reportáži. Zamíříme v ní do Tiských stěn v Labských pískovcích na severu Čech.

redaktor a kamera: Jiří Bálek vysílání 15. 2. 2004

 

Dýmky Dušana Kleina

Režisér slavných “básníků” Dušan Klein je majitelem více jak 120 nejrůznějších dýmek,ale přesto o sobě tvrdí, že není sběratel. První dýmku si pořídil ještě jako student Famu a od té doby se u něj začaly dýmky shromažďovat jakoby náhodou. V pracovně pana režiséra mají své místo například dýmky, které kouřili herci František Filipovský nebo Bohouš Záhorský.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 22. 2. 2004

 

100 let Harley Davidson

První motocykly Harley – Davidson spatřily světlo světa v jedné malé, dřevěné boudě roku 1903. Počátky proslulé firmy, kterou založili tři bratři Davidsonové s přítelem Harleyem, nebyly snadné, ale na rozdíl od mnoha jiných nezanikla a vstoupila do dalšího století. Legendární dvouválcová motorka je dodnes snem snad každého motorkáře.

redaktor: Jolana Matějková kamera: Jiří Bálek vysílání 22. 2. 2004

 

Turnovské muzeum

Oblast v okolí Turnova v Českém ráji od pradávna přitahovala pozornost hledačů drahých kamenů. Nejstarší naleziště na tomto území pocházejí ze starší doby kamenné. V muzeu Českého ráje v Turnově se můžete nejen blíže seznámit s těžbou vzácných nerostů jakou jsou granáty, jaspisy nebo acháty, ale předvedou vám tu i jejich zpracování.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 7. 3. 2004

 

Železnobrodské roubenky

S Toulavou kamerou jsme tentokrát navštívili Železný Brod. Toto podkrkonošské město je proslulé zejména díky sklářskému umění. My jsme se sem ale vypravili za lidovou architekturou. Při procházce nejstarší čtvrtí Trávníky jsme měli pocit, že jsme se díky zachovalým roubeným stavbám ocitli v 19.století.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 29. 2. 2004

 

Sběratel bankovek

Nemáte peníze? Nevadí. Přijďte si je alespoň prohlédnout na výstavu. Tak to je motto unikátní expozice, kterou uspořádal sběratel bankovek pan Krist na plzeňské radnici. Název Svět za všechny peníze napovídá,že jsou tu k vidění papírová platidla prakticky ze všech koutů světa. A to od 18.století až po současnost.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 29. 2. 2004

 

Mořský akvarista

Pan Hynek Dařbuján miluje moře a mořský svět. Každý rok se pravidelně jezdí na několik týdnů potápět do tropů. V mořském světě ale tráví i zbytek roku. Řadu let se totiž věnuje mořské akvaristice, má doma několik velkých akvárií a o mořské fauně a flóře napsal i několik knih.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 14. 3. 2004

 

Hasičské muzeum v Chrastavě

Oheň je jeden ze živlů, který od pradávna člověku pomáhá,ale někdy dokáže také nepříjemně škodit. A tak lidé po řadu staletí vytvářeli speciální družiny,které se cvičily k jeho zkrocení. Letos v červnu uplyne 140 let od vzniku prvního hasičského sboru u nás. Za historií hasičů jsme se vypravili do Chrastavy. Díky společnému úsilí místního Sboru dobrovolných hasičů, tady vzniklo ojedinělé muzeum.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 11. 4. 2004

 

Stolová hora Vysoký Sněžník

V následující reportáži se vydáme do západní části chráněné krajinné oblasti Labské pískovce na severu Čech. Najdeme tu největší stolovou horu České republiky s podzemním labyrintem puklinových jeskyní a kamennou věž, na které byl zachycen první televizní signál na našem území.

redaktor: Milena Ritschelová kamera: Jiří Bálek vysílání 14. 3. 2004

 

Sběratel loutek

Pojďte se teď podívat do světa kašpárků,čertů a jiných pohádkových bytostí a na chvíli si námi připomenout tradiční loutkové divadlo. Pan Vorel sbírá od dětství loutky a za ta léta se mu podařilo nashromáždit něco kolem 2000 tisíc nejrůznějších postaviček. Některé loutky z jeho sbírky si můžete prohlédnout v Národním muzeu nebo také v Muzeu loutek v Chrudimi.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek

 

Sopečné zajímavosti Českého středohoří

V následující reportáži se vydáme na sever Čech. S Toulavou kamerou dnes navštívíme České středohoří, kde uvidíme zajímavé úkazy dávné sopečné činnosti. Jako trpaslíci si budeme připadat na Dubí hoře ve východní části pohoří. V té západní zas budeme obdivovat unikátní kamenná slunce a dozvíme se, kde se tu vzal proslulý český granát.

redaktor: Milena Ritschelová kamera: Jiří Bálek vysílání 11. 4. 2004

 

Pěstitel masožravých rostlin

Masožravé rostliny-vhodný dárek pro tchýni. Tak to je oblíbený slogan pana Jaroslava Reidla, jednoho z největších pěstitelů masožravých rostlin u nás. Svému koníčku, z kterého se postupem času stalo i zaměstnání, se věnuje už 25 let a v jeho solárním skleníku najdete asi 120 druhů těchto zajímavých kytiček.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 18. 4. 2004

 

Cínový důl v Krupce

Pojďte si teď spolu s námi projít hornickou stezku v Krušných horách. Na jejich jihovýchodním úpatí leží starobylé hornické městečko Krupka. Výskyt cínu sem přivedl první obyvatele pravděpodobně už v době bronzové. Původně se těžil cín z naplavenin místních potoků. Když lidé přesídlili do hor, začalo se s těžbou ve skále. Nejdříve na povrchu, později, asi od 15.století i hlubinně.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 2. 5. 2004

 

Bořeň

Znáte ten pocit, kdy jen nevěřícně kroutíte hlavou nad krásami přírody? Skalnatý vrch Bořeň v Českém středohoří patří mezi přírodní skvosty, které takto dokáží ohromit. Je nepřehlédnutelnou dominantou bílinského údolí, ale dokonce i nejmohutnějším znělcovým útvarem ve střední Evropě. Tvarem připomíná ležícího lva, který střeží nejen své okolí, ale i význačné rostlinky, které tam rostou. A podle pověsti tam dokonce v jeskyni bydlí čarodějnice.

redaktor: Milena Ritschelová kamera: Jiří Bálek vysílání 16. 5. 2004

 

Hazmburk

Pokud budete projíždět Českým středohořím určitě nemůžete přehlédnout dvě vysoké věže stojící na vrcholu strmého čedičového útesu, které připomínají zašlou slávu gotického hradu Hazmburk. Tato nezaměnitelná silueta hradní zříceniny je dobře viditelná na vzdálenost několika desítek kilometrů. A vy si teď určitě nenechte ujít její prohlídku zblízka.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 27. 6. 2004  VIDEO

 

Výrobce dýmek

Pan Jirsa miluje práci se dřevem a už dlouhá léta kouří dýmku. Spojením těchto dvou vášní vznikla malá rodinná dílna na výrobu dýmek. Její hlavní motto je vynikající řemeslná práce a téměř mateřský přístup k výrobě každé dýmky. Pečlivost a cit pro detail je pak samozřejmě na každém kousku,který vznikne pod rukama pana Jirsy, vidět.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 30. 5. 2004

 

Skanzen Zubrnice

S kamerou jsme se tentokrát zatoulali do vísky Zubrnice v Českém středohoří. V klínu kopců tady leží ukrytý nejmladší skanzen lidové architektury u nás. Kromě starých staveb tady mají poslední dodnes provozuschopnou teplovzdušnou sušárnu na ovoce v Českém středohoří. A to není všechno. Nedaleko vsi je malé nádraží s muzejní expozicí železniční dopravy, které si dokonce zahrálo ve dvou známých českých filmech.

redaktor: Milena Ritschelová kamera: Jiří Bálek vysílání 6. 6. 2004

 

Hrubá skála

Skalní města Českého ráje jsou první přírodní památkou České republiky,která jsou horkým kandidátem na zápis do seznamu světového dědictví UNESCO. K nejznámějším určitě patří Hruboskalské skalní město,kterému vévodí zámek Hrubá skála. Ten vyrostl přímo na mohutných pískovcových skalách a z jeho věže se před námi otevře jeden z nejkrásnějších pohledů na Český ráj.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 13. 6. 2004

 

Bílí jeleni v Žehušicích

Víte, kde najdete největší stádo bílých jelenů na světě? U nás v žehušické oboře nedaleko Čáslavi. Vzácní bílí jeleni jsou tady chováni už bezmála dvě stovky let. V minulosti byl jejich chov častokrát ohrožen, ale v současné době se jim tady opravdu daří. A není divu, když jim tady patří 266 hektarů anglického parku v široké nivě řeky Doubravy.

redaktor: Milena Ritschelová kamera: Jiří Bálek vysílání 20. 6. 2004

 

Zámek Chyše

Původně gotický hrad v obci Chyše v údolí řeky Střely byl několikrát přestavěn. Největší slávy dosáhl za panství rodu Lažanských, kdy zde působil i spisovatel Karel Čapek. V posledních desetiletích ale postupně chátral a byl na pokraji zániku, dokud jej nezakoupil potomek z rodu Lažanských, který zámek i přilehlý park kompletně zrestauroval.

redaktor: Libor Michalec kamera: Jiří Bálek vysílání 4. 7. 2004  VIDEO

 

Klášterec nad Ohří

Na levém břehu řeky Ohře, na rozhraní Krušných a Doupovských hor leží malebné městečko Klášterec nad Ohří. Letos uplyne přesně 210 let od založení místní porcelánky, která proslavila nejen město, ale i zručnost jeho obyvatel. Pokud vás zajímá historie českého porcelánu,tak si určitě nenechte ujít návštěvu místního muzea, které najdete v areálu kláštereckého zámku.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 3. 10. 2004  VIDEO

 

Bonsai – rostlina v misce

Oáza klidu a harmonie. Tak by se dala stručně charakterizovat zahrada pana Karla Chramosty. Více jak 25 let se totiž věnuje své velké lásce-bonsajím. Každá bonsai v jeho zahradě je takovým malým uměleckým dílem a prohlédnout si jeho přírodní galerii určitě stojí zato.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 1. 8. 2004  VIDEO

 

Muzeum psacích strojů

Není to ještě tak dávno, co ke každé správné kanceláři neodmyslitelně patřil onen charakteristický zvuk psacího stroje. Pokrok jde ale neuvěřitelně dopředu a tak si v dnešní počítačové době na mechanický stroj vzpomeneme už asi jen s lehkým úsměvem. Pokud byste se ale přeci jen chtěli vrátit do historie, tak si určitě nenechte ujít návštěvu Muzea psacích strojů v České Kamenici na Děčínsku. Najdete tu unikátní sbírku psacích strojů z celého světa.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 8. 8. 2004  VIDEO

 

Kost a údolí Plakánku

Hrad je tvrdý jako kost a kost patří psovi. Tak to podle legendy byla slova Jana Žižky po marném obléhání hradu, který byl postaven v místě, kde se setkávají tři údolí. Ve skutečnosti ale Žižka hrad nikdy neobléhal a pravdivé na této pověsti je pouze to, že hrad Kost opravdu vynikal svou vysokou obranyschopností a nikdy nebyl dobyt.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 8. 8. 2004  VIDEO

 

Porta Bohemica – Brána Čech

Víte, kde byste našli Bránu Čech? Pokud nevíte, tak se možná budete divit, že není někde u hranic, ale hluboko ve vnitrozemí. Vytvořila ji v severních Čechách naše nejdelší řeka Labe, která není sice opěvována Bedřichem Smetanou tak jako Vltava, ale přesto jí to nic neubírá z její krásy. Pojďme teď spolu projít labským údolím od Litoměřic po Ústí nad Labem.

redaktor: Milena Ritschelová kamera: Jiří Bálek vysílání 22. 8. 2004  VIDEO

 

Papouščí farma

Uvažovali jste někdy o tom, že si domů pořídíte papouška? Tito barevní opeřenci jsou sice věrní a milí společníci a v dobách antiky prý měli dokonce větší cenu než otrok, na oplátku ale vyžadují zase spousty péče. O tom jsme se sami přesvědčili na papouščí farmě v Bošovicích u Brna. Manželé Škrhákovi se věnují chovu papoušků už více jak 20 let a dá se říct , že svým miláčkům obětují veškerý svůj čas.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 12. 9. 2004  VIDEO

 

Maloskalsko

K nejkrásnějším oblastem na severu Čech patří určitě Maloskalsko,které bývá také někdy nazýváno perlou v náhrdelníku Českého ráje. S kamerou jsme se tentokrát toulali po Vranovském hřebenu,který se rozprostírá nad pravým břehem řeky Jizery. Na úzkém pískovcovém masívu se dodnes zachovaly zbytky skalních hradů Vranov a Frýdštejn.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 24. 10. 2004

 

Červený hrádek

Na malém vršku nedaleko Jirkova v severních Čechách stojí malebný zámeček s názvem Červený Hrádek. Nenechte se ale zmást jeho názvem. Zámek byl původně hrad a Červený se mu začalo říkat podle barvy zdiva,která mezi zelení stromů zářila do okolí. Aby těch zmatků nebylo málo,zámek je dnes žlutý a červené zůstalo pouze nádvoří, které v současnosti zdobí dřevěné pohádkové postavy.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 11. 9. 2005  VIDEO

 

Karlovarské podzemí

Karlovy Vary si již před staletími získaly světovou proslulost svými léčivými prameny. O léčebných účincích zdejší termální vody by mohla vypovídat celá plejáda světových osobností. Tryskající termální voda je ale také zcela mimořádný fenomén a přináší s sebou mnoho zajímavostí i problémů. Přesvědčit se o tom můžeme na vlastní oči v karlovarském podzemí.

redaktor: Libor Michalec kamera: Jiří Bálek vysílání 28. 11. 2004  VIDEO

 

Kouzlo vitráží

Kouzlo vitráží obdivují lidé více než tisíc let. Zářící barevná okna zdobila původně katedrály a kostely, ale jejich dnešní použití je mnohem rozmanitější. Také výroba vitráží prošla některými změnami, ale základem je pořád starobylé umělecké řemeslo. To mohou potvrdit i manželé Kantovi na Podbořansku, kteří se výrobou vitráží zabývají více než deset let.

redaktor: Libor Michalec kamera: Jiří Bálek vysílání 10. 10. 2004  VIDEO

 

Chovatel želv

Pokud jste si až dosud mysleli,že želvy jsou pomalá a líná zvířátka,tak se podívejte na následující reportáž, možná, že potom změníte názor. S Toulavou kamerou jsme navštívili Petra Juračku,který chová hned pět druhů želv a nutno říct, že má o zábavu každý den postaráno.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 3. 10. 2004  VIDEO

 

Středověký důl Kovárna v Obřím dole

Když si horalé v Krkonoších v dávných dobách stěžovali u boha Peruna na bídu a strádání, přislíbil jim pomoc. A tak se v Obřím dole z lůna Růžové hory zrodil ochránce hor Krakonoš.Ten prý pak ukryl do masívu hory Sněžky vzácný poklad. Při jeho hledání narazili lidé na vzácné rudy,které přinesly obživu mnoha generacím. Letos v létě zpřístupnili albeřičtí jeskyňáři v Obřím dole historické důlní dílo Kovárna. Při jeho prohlídce si dokonce na vlastní kůži můžete vyzkoušet středověký způsob těžby.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 5. 12. 2004  VIDEO

 

Chovatel kudlanek

V našem pořadu jsme vám už představili několik vášnivých chovatelů, kteří žijí se svými exotickými zvířecími miláčky v paneláku. Tak například pan Zelinka odchoval úspěšně v panelákovém bytě mláďata krokodýlů. Pan Zeman zase vyčlenil ve svém malém bytě jeden pokoj žabkám-pralesničkám. I tentokrát jsme se vydali za chovatelem do paneláku. Pan Habal z Chrudimi má opravdu neobvyklého koníčka, věnuje se totiž chovu kudlanek. A nutno říct, že o těchto maskovaných predátorech dokáže dlouze a zajímavě povídat.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 31. 10. 2004  VIDEO

 

Sedlář

Dobrá řemeslná práce byla odpradávna ceněna a řemeslníci byli uznávaní odborníci. O řemeslu se říkalo, že má zlaté dno a kdo ovládá řemeslo, je bohatý. Nevím, jestli to platí ještě dnes… každopádně vám teď představíme řemeslníka, který svou práci miluje a je na ni také dostatečně pyšný. Pan Siebert z Ústí nad Labem je sedlář a jeho hlavní motto zní: Krásný kůň musí mít krásné sedlo.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 21. 11. 2004  VIDEO

 

Chovatel strašilek

Na první pohled vypadají jako suchá větvička, kůra nebo okousaný list. Na druhý pohled by možná mohly i někoho vyděsit. Vždyť také jejich jméno vzniklo z latinského slova phasma (čti fasma), které znamená duch nebo přízrak. Řeč je o tropickém hmyzu, kterému v češtině říkáme strašilky. Bát se jich ale nemusíte, nejsou nebezpečné. V následující reportáži vás o tom přesvědčí jejich chovatel a obdivovatel Jaromír Zajíček..

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 13. 2. 2005  VIDEO

 

Trochu jiný akvarista

Cílem asi většiny akvaristů je akvárium, na které je především radost pohledět. Stejně tak začínal i doktor přírodních věd, Jindřich Novák. Z jeho koníčka se ale postupem času stalo povolání a dnes ho ryby zajímají spíše z vědeckého hlediska. V jeho akváriích plavou rybky, které byste asi u běžného akvaristy nenašli. Jedná se o ostnoploutvé ryby a jejich domovem je střední Amerika.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek

 

Gobelíny v Jindřichově Hradci

Výroba gobelínů – tkaných nástěnných koberců – má velmi starou tradici. V Evropě vznikaly proslulé manufaktury hlavně ve Francii a Belgii, ale většina z nich už dávno zanikla. Avšak u nás, v zemi bez gobelínářské tradice, existuje v Jindřichově Hradci dílna, odborníky považovaná za skutečnou světovou špičku.

redaktor: Hana Skálová kamera: Jiří Bálek vysílání 16. 1. 2005  VIDEO

 

Muzeum Pragovek

Obsah názvu Praga nebo označení pragovka není zřejmě nutné nikomu dlouze vysvětlovat. Výrobky naší největší automobilky, které kdysi patřily k evropské špičce, i dnes voní starými dobrými časy. Není divu, že kouzlu historických vozů propadl nejeden fanda. Většinou však zůstalo jen u obrázků nebo malých modelů. Pan Příhoda ze Zbuzan u Prahy si ale svůj sen splnil ve velkém.

redaktor: Hana Skálová kamera: Jiří Bálek vysílání 9. 1. 2005  VIDEO

 

Tajemné postavy adventu ve skanzenu v Kouřimi

Doba adventu je dnes poznamenaná hlavně spěchem, úklidem a nákupy. Jako by se v záplavě peněz a stresu vytratila poezie oslav Ježíškova narození. Pojďme se podívat o 100 i více let zpátky, jak si s vytvořením pocitu svátečnosti a velikosti chvíle uměli poradit naši předkové.

redaktor: Hana Skálová kamera: Jiří Bálek vysílání 19.12. 2004  VIDEO

 

Textilní muzeum v České Skalici

“Je to pravda odvěká, šaty dělaj člověka”, zpívá se v jedné známé písničce. Pěkné šaty ale dělá hlavně kvalitní látka. A právě za její historií jsme se vypravili do Textilního muzea v České Skalici. Tady se dozvíte téměř vše o vývoji výroby a zušlechťování tkanin. Součástí expozice je i dílna vzorkaře nebo modrotiskaře. Odvážnější návštěvníci si mohou dokonce některé techniky rukodělné textilní výroby sami vyzkoušet.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek

Sbírka afrického umění

Jiří Anderle, jeden z nejlepších českých i světových grafiků druhé poloviny 20. století, je vášnivým sběratelem afrického umění. Jeho kouzlu propadl před 40ti lety, když si pořídil první sošku. Ta, jak se ukázalo, začala postupně přitahovat další a další. Během let se výtvarníkovi podařilo shromáždit velmi cennou kolekci, kterou můžete dnes obdivovat v jeho galerii.

redaktor: Pavla Kaszová  kamera: Jiří Bálek

 

Pivovarské muzeum

Řekne-li se historický pivovar, v kontextu naší republiky se jich vybaví asi více, ale pokud zúžíme prostor pouze na Prahu, zůstane jen jeden jediný, a to populární pivovar U Fleků. Když Flekovští před šesti lety slavili 500. výročí, rozhodli se vytvořit v bývalé sladovně muzeum.

redaktor: Hana Skálová kamera: Jiří Bálek vysílání 30. 1. 2005  VIDEO

 

Muzeum hudby

V listopadu otevřelo znovu své brány České muzeum hudby. V 90. letech přišlo o své prostory ve Velkopřerovském paláci na Malé Straně a po 14 ti letech našlo nové sídlo v odsvěceném a přestavěném kostele sv. Máří Magdaleny v Karmelitské ulici, kde donedávna sídlil státní archív. Monumentální budova tak znovu ožila nejen díky návštěvníkům muzea, ale i díky koncertům, které se tu pravidelně konají.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 20. 3. 2005  VIDEO

 

Masopust na Vísecké rychtě

Pojďte se teď společně s námi podívat na největší roubené stavení v Čechách. Monumentální stavba stojí v obci Kravaře na severu Čech. Patřila bohaté rodině Kernů, která v tehdejší obci Víska od 16. století zastávala rychtářský úřad a dědila ho z generace na generaci. Vísecká rychta se dnes proměnila v malý skanzen. Najdete tu nejen černou kuchyni, spižírnu i velkou světnici se svatým koutem z dob rychtáře Kerna, ale i expozici lidového umění a nábytku.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 6. 3. 2005  VIDEO

 

Světová výstava sklípkanů

Chcete se vypravit do pralesů a pozorovat jejich obyvatele aniž byste museli opustit město? Tak tuhle příležitost máte v centru Plzně. Vznikla tu expozice plzeňské zoo zvaná Akva tera a po celý letošní rok tu navíc kromě jiných pralesních živočichů můžete obdivovat i největší výstavu sklípkanů na světě.

redaktor a kamera: Jiří Bálek vysílání 13. 3. 2005  VIDEO

 

Muzeum českého venkova na zámku Kačina

Zámek Kačina, který stojí nedaleko Kutné Hory, je nejvýznamnější empírovou stavbou v Čechách. Pochlubit se může unikátní zámeckou knihovnou a empírovým divadlem. Seznámit se tady můžete nejen se životním stylem šlechty, ale i s životem venkovanů v minulých stoletích. Rozsáhlých prostorách zámku je totiž místěno Muzeum českého venkova.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 24. 4. 2005  VIDEO

 

Farmaceutické muzeum na Kuksu

Bolí vás hlava nebo škrábe v krku? Určitě většina z vás si v takovém případě dojde do lékárny pro nějakou tabletu nebo alespoň bylinkový čaj. Pokud by vás zajímalo, jak to v takové lékárně vypadalo třeba v období baroka, vydejte se teď spolu s námi do Hospitalu Kuks. Pod názvem “Kouzlo apatyky” tady České farmaceutické muzeum vystavuje své historické sbírky a ukazuje vývoj lékáren od 18.do 20. století. Ti zvídavější si mohou dokonce i roli lékárníka na chvíli sami vyzkoušet.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 20. 3. 2005  VIDEO

 

Pěstitel orchidejí

Čarokrásné květy orchidejí možná pro někoho voní exotikou. Nenechte se ale mýlit, tyto nádherné květiny rostou snad kromě Antarktidy po celé zeměkouli, tedy i u nás. Ve volné přírodě jich bylo objeveno asi 30 tisíc druhů. Další nepřeberné množství pestrobarevných květů vzniklo uměle, díky křížení jednotlivých druhů nebo dokonce rodů. Pojďte se teď s námi podívat za jedním úspěšným pěstitelem orchidejí. Pan Vondruš nás pozval nejen do svého skleníkového království,ale navštívili jsme i jeho laboratoř, kde rostlinky rozmnožuje.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 27. 3. 2005  VIDEO

 

Zámek Hořovice

Zámek v Hořovicích u Berouna byl opuštěn svými majiteli před 60 lety, kdy se musela německá knížecí rodina po válce odstěhovat. Dnes už to zde opět žije jako za starých časů. Zámkem se linou melodie hracích strojků, dětský smích, ale i záhadné zvuky místních skřítků…

redaktor: Hana Skálová kamera: Jiří Bálek vysílání 17. 4. 2005  VIDEO

 

Pražské jezulátko

Praha je v zahraničí pověstná coby magické město, jehož památky chtějí denně zhlédnout tisíce návštěvníků. V kostele Panny Marie Vítězné v Karmelitské ulici zní cizí řeči skutečně nepřetržitě. Ale pozor, důvodem tohoto jevu není architektura, nýbrž soška zvaná Pražské Jezulátko.

redaktor: Hana Skálová kamera: Jiří Bálek vysílání 17. 4. 2005  VIDEO

 

Údolí Peklo

Pojďte se teď spolu s námi podívat do Pekla. Ale nebojte se, čerti tam nebudou. To jen stará legenda praví, že o vznik jedinečného údolí na Českolipsku se postaral sám rohatý. Podle geologů vyhloubila údolí ledovcová řeka a jejím působením vznikly v pískovcových skalách nejrůznější převisy,rokle a jeskyně. Území skalních stěn je dlouhé asi 5 km v roce 1967 bylo vyhlášeno Národní přírodní památkou. Více se už ale dozvíte v následující reportáži.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 1. 5. 2005  VIDEO

 

Muzeum hraček

Člověk nemusí být předškolního věku, aby se s radostí, nostalgií či jen tak pro pobavení s chutí ponořil do světa dětských her a hraček. Kdo si chce zavzpomínat, užasnout nebo se poučit, měl by zamířit do bývalého purkrabství v areálu Pražského hradu. Sídlí tam Muzeum hraček, nad nímž převzal záštitu český i německý prezident. Doprovod dětí není podmínkou!

redaktor: Hana Skálová kamera: Jiří Bálek vysílání 18. 9. 2006 VIDEO

 

Africká vesnice v ZOO Jihlava

Město Jihlava má svou zoologickou zahradu už od roku 1958, ale původně byla spíše jen malým zookoutkem. Dnes v malebném údolí řeky Jihlávky, v lesoparku Březinovy sady, žije více jak 100 druhů vzácných zvířat. K výstavbě jejich obydlí byly použity výhradně přírodní materiály. Dřevo a kámen. Nejnutnější ochranné bariéry tvoří sklo. Zoo bez mříží se specializuje na chov opic a malých šelem a před dvěma roky tady dokonce vyrostla celá africká vesnice.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 15. 5. 2005  VIDEO

 

Kounovské kamenné řady

Zajímají vás záhady a věci opředené tajemstvím? Pokud ano, tak se spolu s námi vydejte za tajemnými pozůstatky pradávných obyvatel do Přírodního parku Džbán. V zalesněné pahorkatině nedaleko Loun se dochovaly památky na pravěké osídlení už ze starší doby kamenné. Řadu otázek stále vyvolávají záhadné kamenné řady u Kounova. Původ a účel těchto 14 ti rovnoběžných křemencových řad nebyl doposud nikým spolehlivě objasněn a tak jejich existence nechává stále dostatečný prostor pro naši fantazii.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 5. 6. 2005  VIDEO

 

Klokočské skály

Několik málo kilometrů od Turnova směrem na Semily najdeme další perlu patřící do náhrdelníku Českého ráje- Klokočské skály. Na jejich okraji se nachází obrovská pískovcová jeskyně. Jmenuje se Postojná a právě v ní byly objeveny pozůstatky nejstaršího osídlení v Českém ráji. Součástí chráněného území jsou i skály Betlémské, které tvoří severní část celé přírodní rezervace. V jižní části Klokočských skal zas stojí zbytky skalního hradu Rotštejn.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 10. 7. 2006  VIDEO

 

Parníky v Hradci Králové

Jako na Mississippi v 19. století si může připadat návštěvník Hradce Králové, který si vybere pro poznání města netradiční plavbu po Labi. Na parníčcích, jež vyrobily šikovné ruce lodního modeláře a milovníka parních strojů, nebudete vědět, jestli dříve sledovat okolí, nebo dokonalý výsledek lidského důmyslu.

redaktor: Hana Skálová kamera: Jiří Bálek vysílání 26. 6. 2005  VIDEO

 

Renesanční Slavonice

Na pomezí Čech, Moravy a Rakouska leží město, které si díky chudobě zachovalo dnes tolik obdivovanou, renesanční tvář. Slyšíte dobře: díky chudobě. Tak jako italské Pompeje zakonzervovala láva, Slavonice uspalo zrušení obchodní stezky. Co nedostatek peněz, který zastavil stavební vývoj, dokázal, posuďte sami.

redaktor: Hana Skálová kamera: Jiří Bálek vysílání 3. 7. 2005  VIDEO

 

Včelařská farma

Jedno staré čínské přísloví praví:” Med sto nemocí léčí a tisíce předchází”. Med jako lék používaly také naše babičky, když říkaly:” Jedna sklenice medu – půl lékárny doma. Možná, že už se dnes na med jako na elixír trochu pozapomnělo, proto se teď spolu s námi vydejte na jednu z největších včelařských farem u nás. Manželé Provazníkovi z Veletova u Kolína vědí o medu a o včelách snad úplně všechno.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 19. 6. 2005  VIDEO

 

Výletní areál Pěnčín

V jižním cípu libereckého kraje, v místech, kde končí Podještědí a začíná Český ráj leží malebná obec Pěnčín, která je známá svou sklářskou a bižuterní tradicí. Charakteristické pro tuto oblast jsou takzvané mačkárny skla, které zpracovávají skleněné tyče na výrobu korálů a skleněných perlí. Pokud vás zajímá jak takové skleněné skvosty vznikají, nenechte si ujít návštěvu místního Výletního areálu. O výrobě korálů a perlí se tu dozvíte téměř vše a nejen to….

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 24. 7. 2005 VIDEO

 

Peruc

Nedaleko Loun v blízkosti řeky Ohře leží obec Peruc, místo, ke kterému se váže romantická pověst o setkání knížete Oldřicha a krásné Boženy. Chudá vesnická dívka knížeti natolik učarovala, že si ji vzal za ženu. Jejich láska přinesla zemi požehnání. Narodil se jim syn Břetislav a rod Přemyslovců tak nevymřel po meči. Pojďte se teď spolu s námi podívat do míst, kde k oné osudové lásce došlo.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 28. 8. 2005  VIDEO

 

Paromilové

Pan Jakoubek z Velkého Poříčí má na dnešní dobu, tak trochu neobvyklého koníčka. Parní stroje. Největší radost mu samozřejmě udělá, když vzkřísí k životu starý parní stroj, který už ležel někde na smetišti dějin. Pod jeho rukama ale vznikají i úplně nové parní stroje, které pak nejčastěji využívají modeláři jako pohon do maket parníků. Pan Jakoubek je dokonce založil Modelářskou parolodní společnost. Jejím členem se může stát každý, kdo vlastní jakýkoliv parní strojek a smysl pro humor.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 23. 10. 2005  VIDEO

 

Zámek Žleby

Na východě středních Čech, nedaleko Čáslavi, stával ve 13. století gotický hrad. Po zničení husity musel být znovu postaven a postupně si prošel renesančními a barokními úpravami. Dnešní romantickou tvář mu vtiskl v 19. století Karel Vincenc Auersperg. Veliký romantik a muž, který se držel šlechtických zásad, přestavěl sídlo do novogotické podoby a během svého života tu nashromáždil jednu z nejvýznamnějších evropských sbírek zbraní. Zámek o kterém je řeč se jmenuje Žleby a vy se teď můžete spolu s námi na něj vypravit.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 18. 9. 2005

 

Muzeum filmu

Jste také pravidelným divákem filmů pro pamětníky? Pak si určitě nenechte ujít následující reportáž. Spolu s vášnivým sběratelem a fanouškem filmové historie Milanem Wolfem půjdeme teď na chvíli oprášit zašlou slávu starých časů. Pan Wolf si totiž před nedávnem splnil jeden svůj velký sen a na Praze 4 nedaleko bránického divadla si otevřel malé muzeum filmu.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 13. 11. 2005  VIDEO

Pěstitel bambusů

Asiaté tvrdí, že bambus je prý jediná rostlina ve kterém se snoubí ženský i mužský prvek. Ladnost stébel symbolizuje ladné křivky ženského těla, vitalita a pevnost stonku zase symbolizuje mužskou sílu. Na naší planetě jich roste více jak 1000 druhů. Rostou v tropech i subtropech, některé druhy zase žijí v mírném pásmu. Že se jim může dobře dařit i v našich podmínkách nám předvedl pan Vlastimil Kastner z Lenešic. S kamerou jsem navštívili jeho japonskou zahradu, jejíž součástí je i bambusový háj.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 6. 11. 2005   VIDEO

 

Návrat zubrů

Víte jaké je největší evropské zvíře? Přestože může vážit téměř tunu a být vysoké jako dospělý muž, těžko bychom ho v přírodě hledali. Bylo totiž málem vyhubeno. Můžeme se za ním ale vypravit do chomutovského zooparku, kde se o jeho záchranu významně zasloužili. Průvodcem nám bude ředitel zooparku Přemysl Rabas.

redaktor: Jiří Bálek kamera: Jiří Bálek a Khalil Baalbaki vysílání 5. 2. 2006  VIDEO

 

Litoměřice

Město na soutoku Ohře a Labe se nazývá Litoměřice, přezdívá Zahrada Čech a jeho starobylé centrum patří k nejkrásnějším městským památkovým rezervacím v Česku. I ten, kdo si myslí, že toto město dobře zná, může ze zasvěceného výkladu průvodců odhalit mnohá tajemství. Například ta, která skrývá litoměřické podzemí.

redaktor: Libor Michalec kamera: Jiří Bálek vysílání 12. 2. 2006  VIDEO

 

Sběratel lastur

Pana Podhajského z Hradce Králové jsme už jednou navštívili. To když jsme obdivovali jeho chov drápkatých opiček. Dnes se podíváme na jeho druhou dlouholetou zálibu – sbírání lastur. Tenhle starobylý kmen bezobratlých živočichů obývá planetu Zemi pravděpodobně už od dob trilobitů – od prvohor. I v dnešní době jich žije několik desítek druhů, většinou v mořích a oceánech, ale najdeme je i ve sladkých vodách a na vlhčích místech souše. Od pradávna sloužili lidem jako zdroje potravy, dekorativní předměty, nástroje, používali se k barvení látek a v lékařství a dokonce byli i formou peněz.

redaktor a kamera: Jiří Bálek vysílání 2. 4. 2006  VIDEO

 

Zimní soutěsky

Pohádkový svět Soutěsek u Hřenska jsme již před časem navštívili. Bylo to však v sezóně. Tentokrát využijeme výjimečné příležitosti podívat se sem v zimě, kdy má zdejší říčka Kamenice a okolní pískovcové skály své jedinečné kouzlo, které zůstává obyčejně skryto běžným turistům. I když, letošek bude i v tomhle výjimečný. Soutěsky se pro vás otevřou dříve, tak abyste mohli vidět chladnou zimní krásu na vlastní oči.

redaktor a kamera: Jiří Bálek vysílání 2. 4. 2006  VIDEO

 

Skrytá krása stvoření

Věda může být pro mnohé nudná a stereotypní záležitost. Docent lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni Josef Reischig naopak ví, že věda je fascinující a obyčejný pohled do mikroskopu nabízí i obrazy plné krásy. Protože každý z nás nemá možnost se na takové záběry podívat, nabízíme vám unikátní příležitost nahlédnout za oponu skryté krásy stvoření.

redaktor: Libor Michalec kamera: Jiří Bálek vysílání 26. 3. 2006  VIDEO

 

O čem mluví lebky

Tvary lidské lebky jsou notoricky známé, ale napadlo vás někdy jak vypadá lebka například takového žraloka? Zajímá vás, co všechno dokáže zoolog z lebky vyčíst a jakým způsobem ji vlastně umí z tkáně vypreparovat? Za patrně největší sbírkou rybích lebek v Čechách jsme se vypravili do Plzně, kde nám jí ukázal zoolog Pavel Zuber.

redaktor: Libor Michalec kamera: Jiří Bálek vysílání 23. 4. 2006  VIDEO

 

Hrádky v Českém Švýcarsku

Do našeho nejmladšího národního parku jsme nedávno nahlédli, to když jsme se propluli na lodičkách hlubokými Soutěskami říčky Kamenice. Tentokráte vystoupáme na kopečky. Budou nás totiž zajímat středověké skalní hrady. Jen v málokteré krajině jich je tolik na jednom místě jako tady v severních Čechách. Na území parku jich najdeme šest. Dnes se vypravíme na první tři, na ty, které leží v jižní části Českého Švýcarska. Průvodcem nám bude člověk nad jiné povolaný – archeolog František Gabriel, který právě tyto skalní hrádky zkoumá.

redaktor: Jiří Bálek, Martina Pleskotová kamera: Jiří Bálek vysílání 23. 4. 2006  VIDEO

 

Kyjovský hrádek

Minule jsme se spolu toulali po skalních hrádcích na Jetřichovicku. Dnes se do Českého Švýcarska vypravíme s archeologem dr. Gabrielem znovu a tentokráte nás bude zajímat Kyjovské údolí. Tam najdeme největší ze skalních hrádků v Českém Švýcarsku.

redaktor: Jiří Bálek, Martina Pleskotová kamera: Jiří Bálek vysílání 30. 4. 2006  VIDEO

 

Brtnický a Vlčí hrádek

A teď se po třetí vydáme na skalní hrádky v Českém Švýcarsku. Zbyly nám totiž dva, které jsme ještě nenavštívili – Brtnický a Vlčí. Jako všechny zdejší skalní hrádky, jsou i tyto opředeny spoustou tajemství, které nám pomůže rozplést opět archeolog František Gabriel. Pojďme s ním nahlédnout do jejich dávné středověké historie, po níž se zachovalo tak málo svědectví do dnešních dnů.

redaktor: Jiří Bálek, Martina Pleskotová kamera: Jiří Bálek vysílání 16. 7. 2006  VIDEO

 

Pravčická brána

V národním parku České Švýcarsko jsme se letos už několikrát toulali. Zatím jsme ale vždy opomenuli navštívit jeden z nejzajímavějších skalních útvarů Evropy, který se stal symbolem našeho nejmladšího národního parku. Tak to nyní napravíme a skalní most zvaný Pravčická brána si prohlédneme opravdu důkladně spolu s geoložkou Zuzanou Vařilovou.

redaktor: Jiří Bálek, Martina Pleskotová kamera: Jiří Bálek vysílání 11. 6.  2006 VIDEO


Skalní kaple v Českém Švýcarsku

Územím Českého Švýcarska jste s námi už putovali. Jsou pro něj mimo jiné typické skalní výklenky a kaple. A nevěřili byste, dokonce i trpaslíci. V první reportáži sem zavítáme a podíváme se na skalní kapličky – třeba v jedné se zabydlili skřítci, jiná místa prý mají i magickou sílu – léčivou.

redaktor: Martina Pleskotová kamera: Jiří Bálek vysílání 27. 8. 2006 VIDEO


Architektura v Českém Švýcarsku

„Tam, kde končí silnice, končí i civilizace,“ říká historička Národního parku České Švýcarsko Natalie Belisová. Pro nás není tohle naše Švýcarsko lokalitou neznámou, spolu jsme tady byli v minulosti už několikrát. Naším cílem se tentokrát stala osídlená místa Českého Švýcarska – řeč bude o souladu venkovské architektury s přírodou.

redaktor: Martina Pleskotová kamera: Jiří Bálek vysílání 9. 7. 2006 VIDEO


Helfenburk

Hrady se jménem Helfenburk najdete v naší zemi hned dva. Ten jihočeský stojící nedaleko Bavorova si necháme na jindy. Dnes se vypravíme na Litoměřicko. Tamní Helfenburk je ukrytý v lesích a působí tak trochu tajuplně. Možná právě proto se stal objektem zájmu řady malířů a lidi z okolí inspiroval ke zrodu roztodivných pověstí. Pro milovníky historie a architektury je ale především dokonalou učebnicí středověké gotiky.

redaktor: Martina Pleskotová kamera: Jiří Bálek vysílání 6. 8. 2006 VIDEO


Tiské stěny

V druhohorách tady bylo moře, dnes zde narazíte na dokonalé skalní město, které vlastně vzniklo díky zvětrávání hornin. Překvapivě krásné kamenné útvary jsme prošli celé – začali jsme v tzv. voštinách a přes skalní výklenky jsme došli až ke skalním tunelům. Dřív byla tahle krása přístupná jen s doprovodem, dnes nám geoložka Zuzana Vařilová poskytla odborný výklad a našli jsme pro vás taky některé legendy spojené s tímto místem. A kdeže jsme vzali inspiraci k naší první reportáži? V Tiských stěnách, které jsou součástí Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce.

redaktor a kameraman: Jiří Bálek vysílání 10. 9. 2006  VIDEO


Lubenecko

Pak zapátráme po tom, proč se Lubenecko označuje jako kraj modré chryzantémy. Jméno dostalo podle slova lub, které označovalo kůru stromů, a podle Čapkovy povídky prý zahradník objevil právě v Lubenci modrou chryzantému. Při této pátrací procházce procházíme zajímavým krajem, plným kontrastů přírody a zajímavých legend. Třeba o krásné dívce, ale nešťastné… A komu by to nestačilo, pak může zavítat na Schillerovu rozhlednu.

redaktor: Libor Michalec kamera: Jiří Bálek vysílání 5. 11. 2006 VIDEO 

Další desítky našich reportáží od roku 2007 do současnosti můžete nalézt na webu Toulavé kamery.