Z Objektivu

Magazín zahraničních zajímavostí je vysílaný každou neděli od 10.30 hodin na ČT1. Naše studio do tohoto pořadu pravidelně přispívá. Zde najete výběr z našich reportáží.

Od roku 1993 do roku 2001

Aloalo (scénář: Pavel Hošek, kamera: Jiří Bálek)
– o zvláštních „ozdobách“ na hrobech Mahafalů na jihu Madagaskaru

 

Indonéské Benátky (scénář: Pavel Zvolánek, kamera: Jiří Bálek)
– o městě Banjarmasin na jihu Kalimantanu

Rituály v Toraje (scénář: Pavel Zvolánek, kamera: Jiří Bálek)
– zajímavé pohřební zvyky obyvatel centrálního Sulawesi

Život na ostrovech (scénář: Pavel Zvolánek, kamera: Jiří Bálek)
– o mistrech batiku a balijském tanci kecak

Konec dlouhých uší (scénář: Pavel Zvolánek, kamera: Jiří Bálek)
– na návštěvě ve vesnici Dayaků na Kalimantanu

Pískovce po malgašsku (scénář: Libor Kunte, kamera: Jiří Bálek)
– bizarní pohoří Isalo na jihozápadě Madagaskaru

Trnité království (scénář: Libor Kunte, kamera: Jiří Bálek)
– trnitý buš Madagaskaru

Jedovatí hadi Kostariky (scénář a kamera: Jiří Bálek)
– jedovatí hadi v přírodě a v ústavu na výrobu hadích sér

Naděje pro prales (scénář a kamera: Jiří Bálek)
– o projektu znovuzalesňování v Kostarice

Příroda Kostariky (scénář a kamera: Jiří Bálek)
– filmová procházka kostarickými pralesy

Čeština na madagaskaru (scénář: Pavel Hošek, kamera: Jiří Bálek)
– o majitelce hotelu, která má české předky

Takosy, tamales a jiné dobroty (scénář: Libor Kunte, kamera: Jiří Bálek)
– o mexickém jídle

Naděje vyhoštěných (scénář: Libor Kunte, kamera: Jiří Bálek)
– návštěva v leprosáriu

Sarančata – létající katastrofa (scénář: Libor Kunte, kamera: Jiří Bálek)
– štáb KOKTEJL TV zažil na Madagaskaru invazi sarančat

Latinskoamerická věž (scénář: Pavel Hošek, kamera: Jiří Bálek)
– o dominantě Mexico City

Za želvími obry (scénář a kamera: Jiří Bálek)
– o projektu na záchranu největších želv světa

Je libo ponorku? (scénář a kamera: Jiří Bálek)
– výprava turistickou ponorkou do hloubky 35 m pod hladinu Indického oceánu (Mauricius)

Reportáže od roku 2003
Lidé na Mauriciu

Se svými šesti sty lidmi na čtvereční kilometr se řadí Mauricius mezi země s největší hustotou obyvatel. Jelikož Mauricius neměl žádné původní obyvatele, jsou všichni domorodci vlastně přistěhovalci z různých koutů Země. Na kultuře a zvycích Mauricijců je to znát.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

Příroda Mauricia

Přestože příroda ostrova Mauricius již není to co bývala v dobách než na ostrov připluli první Evropané, přírodymilovný návštěvník ostrova se rozhodně nudit nemusí. Mauricius nabízí dostatek přírodních atrakcí i dnes.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

Mayský Yucatán

Poloostrov Yucatán je tou částí Mexika, která je nejvíce navštěvována běžnými turisty vyhledávajícími hotelový komfort a dlouhé bílé pláže se spalujícím sluncem. Pokud však zamíří do vnitrozemí mohou se setkat s dávnou historií, kdy tento poloostrov obývali Mayové.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

Motýlí dům

Obdivovat stovky tropických motýlů uprostřed zimy nemusí nutně znamenat drahou cestu do vzdálených zemí. Stačí navštívit jeden z Motýlích domů, třeba zrovna ten, který najdete v historickém centru Vídně.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

Po jižním pobřeží Jižní Afriky – 1., 2. a 3. část

Afrika – to nejsou jen pouště, rozlehlé savany plné zvěře či tropické pralesy. O Jihoafrické republice se říká, že je to celý svět v jedné zemi. Zde můžete najít i místa, která byste v Africe nečekali.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

Dům moře ve Vídni

V roce 1942, po necelém roce stavby byla ve vídeňském Esterhazyparku zprovozněna palebná věž. Sloužila pro odstřelování letadel a také pro obyvatele jako úkryt před bombardováním. Po válce se tento vojenský objekt proměnil v nouzový hotel. V jednu chvíli se uvažovalo i o jeho odstranění, ale nakonec se rozhodlo, ponechat jej jako výstrahu. Dnes už tento válečný relikt potěšil několik generací.

redaktor: Šárka Hrdličková kamera: Jiří Bálek

 

Vodopády v poušti

Většina z nás si poušť představí jako nekonečné písečné duny. O Kalahari to neplatí tak doslova. A když po dlouhém období sucha zaprší, člověk si ani jako v poušti nepřipadá.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

Xel-Há, ráj na Zemi

Mexiko. Pro někoho znamená tequilu, pro někoho mariachi se sombrérem, jiní si vybaví pyramidu nebo ostré jídlo kořeněné chili. My se v následující reportáži podíváme do míst, které podle legendy vytvořili sami bohové Mayů.

redaktor: Šárka Hrdličková kamera: Jiří Bálek

 

Divadlo módy v Moskvě

Říká se, že krása je relativní a je v oku toho, kdo ji vnímá. V následující reportáži se přeneseme do Moskvy a zároveň do světa módy. Nahlédneme pod pokličku návrháři Slavovi Zajcevovi, který obléká manželku prezidenta Putina a navrhl kolekci pro účastníky olympijských her. Podíváme se, jak lze netradiční divadelní formou předvést netradiční divadelní modely.

redaktor: Šárka Hrdličková kamera: Jiří Bálek

 

Stolová hora a fynbos

Vydejme se nyní společně na jih afrického kontinentu a přesvědčme se, že Afrika nejsou jen rozlehlé savany, buše a pralesy. O poloze Kapského města se říká, že je ve světě velkoměst jednou z nejkrásnějších. A kdo se vydá do jeho okolí, pozná i jedno z nejzajímavějších, ale i nejohroženějších přírodních společenstev.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

Jihoafričtí tučňáci

V jednom z minulých Objektivů jsme se seznámili s unikátním rostlinným společenstvem jihozápadní Afriky – fynbosem. Dnes se podíváme na Kapský poloostrov hlavně za tamní faunou.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

Akvárium dvou oceánů

Když se řekne Kapské město, každý si vybaví hlavně Stolovou horu, neodmyslitelnou dominantu tohoto jihoafrického přístavního města. Před sedmi lety tu vznikla další atrakce – takzvané Akvárium dvou oceánů. Právě nedaleko odtud se totiž mísí vody dvou teplotně odlišných a díky tomu i rostlinnými a živočišnými obyvateli se velmi lišících oceánů – Indického a Atlantického.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

Madeira – historie osídlení a turistiky

Zatímco Kanárské ostrovy jsou již dlouhá léta častým cílem našich turistů, nedalekou Madeiru teprve objevují. Přitom má tento portugalský ostrov ležící v Atlantiku velmi dlouhou tradici turistiky, nejstarší z celé Evropy. Pojďme tedy společně objevovat čím to je, že Madeira již celé století láká návštěvníky.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

Příroda Madeiry

Portugalskou Madeiru jsme již jednou navštívili. Věnovali jsme se tehdy historii osídlení a turistky. Dnes se zaměříme na přírodní zajímavosti toho ostrova.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

Azorské ostrovy – 1.část (Sao Miguel)

Pojem Azorské ostrovy vzbuzuje v mnoha lidech představu tropických ostrovů s bujnou vegetací a bílými plážemi s kokosovými palmami. Skutečnost je ale úplně jiná, jak se přesvědčíme v následující reportáži, ve které zavítáme na největší z Azorských ostrovů, na Sao Miguel.

redaktor a kamera: Jiří Bálek vysílání 5.9.2004

 

Skotské hry

Highland Games neboli hry Vysočiny se konají po celém Skotsku od května do poloviny září. Průběh her je dost podobný, liší se od sebe jenom velikostí. Jindy poklidné městečko Dufftown v severovýchodním Skotsku patří k místům, které touto velkolepou podívanou ožívá každý rok.

redaktor: Milena Ritschelová kamera: Jiří Bálek vysílání 19.9.2004

 

Azorské ostrovy – 2.část (Terceira, Pico a Faial)

Azorské ostrovy jsme již jednou navštívili a to největší a nejnavštěvovanější ostrov Sao Miguel. Tentokráte se podíváme na další tři ostrovy – Tersejru, Fajal a Piko. Vydáme se po stopách historie osídlení, sopečné činnosti a vyplujeme i na moře za velrybami.

redaktor a kamera: Jiří Bálek vysílání 10.10.2004

 

Historie skotské whisky

Nespoutaná kopcovitá krajina severovýchodního Skotska je plná kontrastů a překvapení. Je protkána naučnými stezkami, které vás provedou tamními hrady a jejich velkolepou historií nebo vás seznámí s tradiční výrobou pravé skotské whisky, která ke Skotsku neodmyslitelně patří už od dávných časů.

redaktor: Milena Ritschelová kamera: Jiří Bálek vysílání 21.11.2004

 

Koaly ve Vídni

Před třemi lety oslavila vídeňská zoologická zahrada neuvěřitelných 250 let od svého vzniku. Však je také nejstarší na světě. V roce 1752 představil manžel Marie Terezie, Franz Stephan von Lothringen, na místě bývalé obory v Schönbrunnu svou menažérii. Ve třinácti výbězích vybudovaných kolem kruhového pavilonu bylo vystavováno 30 druhů zvířat. Od té doby se hodně věcí změnilo. Zoologické zahrady již dávno nejsou jen zvěřinci, ale především vědeckými a vzdělávacími institucemi. Ve vídeňské zoo došlo k největším změnám za posledních třináct let. Bylo vybudováno mnoho nových expozic a moderních pavilonů. Dnes se s kamerou podíváme do jednoho z nejnovějších – mezi populární australské koaly.

redaktor a kamera: Jiří Bálek vysílání 12.3.2006

 


Pandy ve Vídni

Před časem jsme navštívili pavilon koal v nejstarší zoo na světě – ve vídeňském Schönbrunu a slíbili jsme, že se tam podíváme ještě jednou, tentokráte na pandy velké. Vídeňská zoo je totiž jednou ze dvou evropských zoo, která tyto čínské krasavce chová. V reportáži vám prozradíme co jejich chov obnáší a třeba budeme mít štěstí a nahlédneme i do intimního života pand velkých.

redaktor a kamera: Jiří Bálek


Madagaskar – záliv Antongil

Nyní se vydáme na čtvrtý největší ostrov světa – na Madagaskar. Je známý svou unikátní florou a faunou, ze které většinu nenajdeme nikde jinde na světě. Tato jedinečnost je důsledkem dlouhodobé izolace, vždyť je to již 160 milionů let, kdy se Madagaskar oddělil od Afriky. Díky tomu tam mohli přežít například lemuři, kteří byli jinde vytlačeni většími či úspěšnějšími živočichy. Na Madagaskar se postupně podíváme v několika reportážích, ta dnešní je věnována nejdeštivějšímu místu Madagaskaru – zálivu Antongil.

redaktor a kamera: Jiří Bálek


Nosy Mangabé

Pouhých pět kilometrů od pobřeží zálivu Antongil na severovýchodě Madagaskaru leží ostrůvek Nosy Mangabe. Na to jak přišel ke svému názvu není jednotný názor. Někteří tvrdí, že slovo Mangabe je složenina malgašských slov Modrý a Velký. Modrá je pro Malgaše  poslem všeho dobrého a ostrůvek je opravdu největší z těch, které najdeme v tomto zálivu. Druhý výklad poukazuje na množství vysazených mangovníků od nichž by se také ostrov mohl jmenovat.

redaktor a kamera: Jiří Bálek


Severní Madagaskar

Obrovský záliv na severu Madagaskaru je jedním z nejlepších přírodních přístavů. To si uvědomil už Portugalec Diego Diaz, když záliv v roce 1500 pro Evropany objevil. Atraktivní byl i v 17. století pro piráty, kteří zde prý dokonce založili svou republiku Libertalii. Pro zdejší přírodu to už tak skvělá zpráva nebyla. Na stavbu lodí bylo potřeba hodně dřeva a tak z okolí zálivu rychle mizely stromy. Jedině baobaby měly to štěstí, že nebyly vhodné pro tesaře. Uvnitř jejich zavalitých těl je totiž místo dřeva jen houbovitá hmota, která funguje jako zásobárna vody na dlouhé měsíce sucha.

redaktor a kamera: Jiří Bálek


Návrat nosorožců do Mkomazi

Mnozí z vás jistě znají příběh lvice Elsy a tak vám nebude neznámé ani jméno George Adamson. V posledních letech,  předtím než Adamsona zavraždili pytláci, se stal jeho pravou rukou jistý Tony Fitzjohn. Toho osud později zavál do tanzánské rezervace Mkomazi a začal se věnovat místo lvů ochraně nosorožců a psů hyenovitých. O tom co tomu předcházelo vypráví hraný film Strážce lvů. My se nyní podíváme do Mkomazi, které se mezitím stalo národním parkem a na to, jak jeho správce Tony Fitzjohn navázal spolupráci s českou zoologickou zahradou ve Dvoře Králové.

redaktor a kamera: Jiří Bálek


Poslední šance pro severní bílé nosorožce

Před vánoci česká i světová veřejnost sledovala zpovzdálí transport bílých nosorožců severního poddruhu ze ZOO Dvůr Králové do Keni. Celá akce probíhala za obrovského zájmu světových médií, z těch českých měla to štěstí jen kamera LEMURIA TV, která čekala na nosorožce v keňské rezervaci Ol Pejeta a tak se nyní můžete podívat jak celý přesun probíhal a jak se naši nosorožci v Africe zabydleli.

redaktor: Jiří Bálek  kamera: Jiří Bálek, Khalil Baalbaki, Zuzana Vařilová


Jak se daří našim nosorožcům

Na jaře jsme v Objektivu dávali reportáž o unikátním projektu na záchranu severních bílých nosorožců. Poslední čtyři rozmnožování schopní jedinci byli ze ZOO Dvůr Králové přemístěni do keňské rezervace Ol Pejeta. Slíbili jsme vám, že osudy našich nosorožců budeme sledovat a svůj slib plníme. Dnes se do Ol Pejety podíváme podruhé a dozvíme se, jak jaké pokroky v aklimatizaci naši nosorožci dělají.

redaktor: Jiří Bálek  kamera: Jiří Bálek, Berry White, Tomáš Šponar a Zuzana Vařilová


Bílí nosorožci I

Jedním z nejvzácnějších zvířat naší planety jsou severní bílí nosorožci. V prosinci 2009 byli poslední čtyři rozmnožování schopní jedinci převezeni ze ZOO Dvůr Králové do Afriky, protože se je v lidské péči nepodařilo od roku 2000 rozmnožit. Slíbili jsme vám, že osudy našich nosorožců budeme sledovat a svůj slib plníme. Jak ukazují poslední zprávy naděje na záchranu tohoto nosorožce se převozem do Afriky podstatně zvýšila.

redaktor a kamera: Jiří Bálek


Bílí nosorožci II

Nebojte se, vy na to abyste se dozvěděli, zda je Fatu gravidní nebudete muset čekat celý měsíc. Dozvíte se to již na konci našeho Objektivu. Ale nepředbíhejme. Teď se pojďme podívat jak si v uplynulém roce naši nosorožci na Afriku zvykali a co všechno zažili. Dokumentarista Jiří Bálek sledoval jejich osudy již od transportu na konci roku 2009.

redaktor: Jiří Bálek  kamera: Jiří Bálek, Berry White


Bílí nosorožci III

Během pár dalších měsíců si naši nosorožci v Keni rychle zvykli a mezinárodní projekt „Poslední šance na přežití“ mohl úspěšně pokračovat. Co se všechno událo až do současnosti vám ukážeme v následující reportáži.

redaktor a kamera: Jiří Bálek


Madagaskar – Ankarana

Před časem jsme v Objektivu navštívili sever čtvrtého největšího ostrova světa – Madagaskaru. Navštívili jsme okolí přístavu Antsiranana, Ambrové hory a Tsingy Rouge. Dnes se vydáme trochu jižněji a nahlédneme do stále ještě ne zcela prozkoumaného  bizarního vápencového pohoří Ankarana.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 


Za nigerijskou gorilou

Nyní se vypravíme za nejvzácnější gorilou. Posledních asi 250 jedinců snad žije na pomezí Nigérie a Kamerunu. Říkáme snad, protože je tak vzácná, že se je dosud podařilo zachytit  jen na pár záběrech. Skupina českých přírodovědců se snaží zmapovat výskyt gorily nigerijské na jednom zapomenutém území Kamerunu a pomoci vzniku chráněného území.

připravili: Jiří Bálek, Marek Ždánský, Štěpán Mamula


Nosorožci v Mkomazi

Když jsme před třemi lety vysílali reportáž o třech mladých nosorožcích dvourohých vracejících se ze ZOO Dvůr Králové do jejich africké vlasti, slíbili jsme vám, že jejich osudy budeme sledovat. Bývalý spolupracovník George Adamsona, Tony Fitzjohn, pro ně připravil výborné podmínky v novém tanzánském národním parku Mkomazi. Již za pár měsíců byste je od divokých nosorožců nepoznali. A nejen to! Velice brzy nám samička Deborah připravila překvapení, kvůli němuž jsme se za našimi nosorožci vypravili letos znovu.

redaktor a kamera: Jiří Bálek


Cabarceno a Moja

Teď se vypravíme do trochu jiné zoologické zahrady. Však také nenese název zoo, ale přírodní park Cabarceno (čti Kabarseno). Najdeme ho na severu Španělska, v Kantábrii nedaleko Santanderu. S Českem ho pojí jedna zvířecí celebrita, která se tam před dvěma lety přestěhovala z pražské zoo. Mnozí z vás již tuší o koho jde, těm ostatním to prozradíme v reportáži.

redaktor a kamera: Jiří Bálek


Děravý Madagaskar

Čtvrtý největší ostrov světa – Madagaskar – bývá často označován jako ráj pro přírodovědce. A není divu. Díky izolaci od okolního světa, trvající mnoho desítek milionů let, je zdejší fauna a flora velmi unikátní. O to více je zranitelná. A protože Madagaskar oplývá též bohatstvím pod zemí a počet obyvatel rychle roste, není divu, že v posledních letech dochází ke konfliktu těchto dvou světů.

redaktor a kamera: Jiří Bálek     VIDEO


Sabah – mangrovy a kahau

Teď se spolu vypravíme na severní cíp Bornea, do malajského státu Sabah. Naším cílem bude jeden z nejohroženějších ekosystémů a jeden z nejvzácnějších primátů světa. Průvodcem nám bude člověk nejpovolanější, český primatolog a ochranář Stanislav Lhota, který na tomto třetím největším ostrově světa působí již dvanáct let.

redaktor a kamera: Jiří Bálek     VIDEO